Chór Lutnia w Jastarni i Żarnowcu z nowym repertuarem

Z ogromną przyjemnością pragniemy Was poinformować, że Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie został oficjalnym partnerem Fundacja Sedlaka w ramach projektu o ogromnym poziomie artystycznym pn. Missa Pro Pace – koncert dialogowy.

To wydarzenie z wieloletnią tradycją będące koncertem dialogowym na sopran, baryton, chór mieszany, saksofon, organy i orkiestrę dętą odbędzie się dwukrotnie. W Żarnowcu 15.08. o godz. 20:30 i w Jastarni 18.08. o godz. 19:00.

Nasza radość z uczestnictwa w projekcie jest tym większą, że od lat jego zasadniczą częścią jest udział jednej z najaktywniejszych i najczęściej nagradzanych grup artystycznych działających przy GOK Luzino Chór Lutnia GOK Luzino zaś partię barytonu wykonuje jego wieloletni dyrygent Tomasz Fopke.

pamięci ks. Krzysztofa Stachowskiego

w aranżacji Adama Diesnera

WYKONAWCY |

Barbara Lewicka – sopran

Tomasz Fopke – baryton

Jakub Klemensiewicz – saksofon

Patryk Dopke – organy

Paweł Wiśniewski – akordeon

Chór Lutnia z Luzina

Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni

Zofia Guz – dyrygent

Adam Diesner – aranżacja

Dagmara Olejarz – koncepcja

Aleksandra Pitra – Kox – produkcja

Bodo Kox – współpraca

KONTAKT |

biuro@fundacjasedlaka.pl

tel. 884 994 997

ORGANIZATOR |

Fundacja im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka

PARTNERZY |

Parafia pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu na Pomorzu

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni

Gmina Krokowa

Krokowskie Centrum Kultury w Krokowej

Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Jastarni

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Krokowa

Opactwo Benedyktynek w Żarnowcu na Pomorzu

DOFINANSOWANIE |

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Dofinansowano ze środków Gminy Krokowa

OPIS PROJEKTU |

Serdecznie zapraszamy na „Missa pro pace” – koncert dialogowy na sopran, baryton, chór mieszany, saksofon, akordeon, organy i orkiestrę dętą.

Tytuł „Missa pro pace” (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą.

Na wykonanie koncertu „Missa pro pace” składają się elementy mszy pozostające ze sobą w dialogu wokalno – instrumentalnym: Introit, Kyrie, Gloria, Graduale, Alleluja, Credo, Offertorium, Sanctus, Agnus Dei, Communio. Eksperyment poszerza działanie o improwizację muzyczną, interakcję z publicznością i zestawia łacinę z językiem kaszubskim.

Podczas transkrypcji i studiów nad “Graduałem Żarnowieckim” odkryto ubytek tekstu w utworze “Gloria”, co było inspiracją do włączenia w opracowanie współcześnie powstałych tropów w języku kaszubskim – modlitwy o wstawiennictwo Matki Bożej w okresie pandemii autorstwa Tomasza Fopke.

W koncepcji twórców jest symboliczne ukazanie dialogu Stwórcy i stworzenia w sercu kompozycji, w “Credo”, a na planie naukowym badanie zjawiska w skali mikro i makro.

Doświadczenie wpisuje się w etap II badawczy projektu “System Wzajemnej Relacji”.

Wydarzenie dedykowane jest pamięci ks. Krzysztofa Stachowskiego – proboszcza parafii w Żarnowcu, który zmarł 5 lutego 2021 roku.