Pablo Picasso w Luzinie

Grafiki z oryginalnych matryc  artysty od 01.10. w  Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie!

W Piątek (01.10.) odbędzie się inauguracja wyjątkowej wystawy, na której zaprezentowane zostaną grafiki Pabla Picassa wykonane z oryginalnych matryc i sygnowane autografem artysty.

W roku 1937 jeden z czołowych marszandów międzywojennego Paryża – Ambroise Vollard zamówił u Picassa okolicznościową tekę grafik – akwafort. Zawierała ona 5 zestawów tematycznych i zatytułowana została „Suita Vollarda”. Na wystawie możemy zobaczyć niektóre prace z tej teki, sygnowane przez artystę. We wszystkich przewija się motyw fascynacji antykiem, raz kultu raz aktu.

Technika linorytu reprezentowana jest na wystawie przez prace wykonane w latach 60-tych, (teka Linogravures). Tematycznie nawiązują one do popularnych w twórczości Picassa motywów bachanalii czy korridy. Szczególnego smaku kolekcji dodają staloryty poświęcone tematyce erotycznej. Prace, które będzie można obejrzeć w Luzinie są perfekcyjnie wykonanymi stalorytami  w 1969 roku przez wydawnictwo amerykańskie Avangarde. Frywolne, ale i nieco żartobliwe, są kwintesencją natury samego artysty.

W 1959 roku Picasso wykonał na zamówienie tekę grafik z okazji 80. rocznicy powstania wieży Eiffla. Grafiki te wydane zostały przez znane paryskie wydawnictwo „Montmartre”. Na wystawie eksponowane są odbitki oryginalnych matryc z tej teki, przeniesione na płyty cynkowe i sygnowane przez artystę ołówkiem. Stylistyka i tematyka tego cyklu nawiązuje do motywów antycznych. Heliografiki, z powracającym motywem malarza i modelki oraz clownów to jedne z piękniejszych prac eksponowanych na luzińskiej wystawie. Przypominają swym charakterem lawowane tuszem rysunki bądź akwarele. Sygnowane przez artystę, wydane zostały przez wydawnictwo „VerveMourlot”.

Ozdobą wystawy są wielkoformatowe litografie barwne, pochodzące z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Ich stylistyka jest bardzo różnorodna – od postkubistycznej deformacji, poprzez realistyczny monumentalizm form, aż po ascetyczną kreskę. Kolejny cykl graficzny Wojna i Pokój z 1954 roku jest reprezentowany na wystawie w formie barwnych litografii. Wystawę dopełnia czarno-biała fotografia i autograf artysty.

W czasie wernisażu odbędzie się koncert gorącej hiszpańskiej muzyki na gitarę klasyczną i wokal, performance teatralny, spotkanie z historykiem sztuki oraz pracami mistrza.

Ekspozycję w sali głównej GOK w Luzinie obejrzymy do 12 listopada.

Komisarz wystawy: Grażyna Malak

Sponsor wystawy Picasso w Luzinie: Przewodniczący Rady Programowej przy dyrektorze GOK Luzino, Tomasz Kafel