Podsumowanie lata z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Luzinie

Lato z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Luzinie było bardzo różnorodne. Zaproponowaliśmy mieszkańcom wydarzenia, w których na żywo wzięło udział około 4000 osób. Było to ponad 180 godzin letnich warsztatów dla blisko 100 dzieci w sołectwach (po minimum 4h dziennie), 6 plenerowych seansów filmowych, 5 koncertów na żywo, 3 zabawy plenerowe „Sołtysiady”, premiera książki, udział luzińskiego chóru w muzycznym prawykonaniu i wydarzenie plenerowe „Magia Nocy Świętojańskiej na Kaszubach”.

Lato rozpoczęliśmy nietypowo, bo od plenerowego spektaklu baletowego „Pod lśniącym księżycem”, który uzupełniał różnorodne atrakcje w ramach Magii Nocy Świętojańskiej na Kaszubach. W ramach imprezy odbyła się seria plenerowych spotkań i pokazów, w których można było się zapoznać się w teorii i praktyce z elementami tradycji kaszubsko-słowiańskich i staropolskich. Później ponad 20-osobowy zespół w większości złożony z tancerek z gminy wykonał spektakl baletowy „Pod Lśniącym Księżycem” inspirowany „Snem Nocy Letniej” Szekspira. Wydarzenie na żywo zobaczyło ok. 800 osób!

W lipcu i sierpniu podobnie jak w ubiegłym roku GOK w Luzinie zaprosił dzieci do uczestnictwa w letnich warsztatach na terenie poszczególnych sołectw. Spotkaliśmy się z młodzieżą m.in. z Robakowa, Milwina, Kochanowa i Zelewa, a także samego Luzina. Rozbudowany program obejmował zajęcia z m.in. z takich dziedzin jak robotyka, rękodzieło, programowanie, rysunek, malarstwo, śpiew i taniec. W warsztatach rozplanowanych w okresie 5 tygodni wzięło udział blisko 100 dzieci, dla których odbyło się łącznie 185 godzin warsztatów.

Bardzo ważnym punktem lata w Luzinie było wydarzenie Luzino Centrum Koncertowym 15 sierpnia, gdzie publiczność mogła na żywo wysłuchać kompozycji latynoamerykańskich, francuskich i filmowych w wykonaniu Orkiestry Dętej GOK Luzino. W wydarzeniu wystąpili: Chór Harmonia, Ewelina Kuc – wokal, Marcin Kryża – gitara. Całość od strony muzycznej poprowadził Marcin Grzywacz – kapelmistrz.

Także 15 sierpnia, tuż po koncercie Orkiestry Dętej w Parku im. Prof. Labudy w Luzinie odbyła się premiera książki dziennikarza Radio Gdańsk i luzinianina, Adama Hebla pt. „Droga wòlnëch lëdzy” osadzoną w gatunku fantasy w j. kaszubskim. W wieczorze poza spotkaniem autorskim prowadzonym przez Dariusza Majkowskiego znalazły się inscenizacje Teatru Zymk oraz koncert w wykonaniu Marcina Kryży – gitara, wokal. Po publicznej dyskusji można było nabyć osobiście egzemplarz książki z dedykacją autora. Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie książkę tą wydał wspólnie z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Poza pierwszą edycją serii kina letniego Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie zapoczątkował także cykl „Muzyczne niedziele przy sosnach”, w ramach którego w miesiącach wakacyjnych zaprezentowało się kilka zespołów. W pierwszym koncercie usłyszeliśmy grupę FUCUS, czerpiącą w swoim repertuarze inspirację z muzyki irlandzkiej, szantowej i kaszubskiej. W kolejnym zespół Majestic wykonał kompozycje z gatunku reggae. W ostatnim zaprezentowali się Dorota Kulka (wokal), Paweł Nowak (akordeon) i Maciej Sadowski (kontrabas) w projekcie Edith Piaf po polsku. Koncerty każdorazowo cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności, która gościła średnio w liczbie ponad 190 osób na wydarzenie.

W ramach „Muzycznych niedziel” odbył się także koncert z muzyką legendarnej polskiej piosenkarki Ewy Demarczyk w wykonaniu zespołu Eve Quartet, nowopowstałej grupy, nad którą opiekę artystyczną sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. Wokalistka, Ewelina Kuc, od niedawna związana z naszą gminą podzieliła się z publicznością zarówno interpretacjami piosenek jak i mało znanymi informacjami na temat historii powstania konkretnych utworów. Wokalistce towarzyszyło dwóch muzyków grających na klawiszach i gitarze.

Po raz pierwszy w gminie zorganizowano pokazy kina letniego. Wyświetlono łącznie 5 filmów, Wilcze echa (2019), Palm Springs (2020), Nadzwyczajni (2019), Chłopiec i wilk (2019), W deszczowy dzień w Nowym Jorku (2019), a także bajkę Manu, bądź sobą! (2019).

Pod koniec sierpnia zorganizowano 3 imprezy pod nazwą „Sołtysiada”, w Zelewie, Dąbrówce i Tępczu. Dedykowane były one rolnikom, a współorganizowane przez sołtysów, mieszkańców sołectw i wójta gminy Luzino przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie. Na program poszczególnych sołtysiad, w zależności od miejsca, złożyły się m.in. zabawa przy muzyce na żywo, konkursy z nagrodami, loteria fantowa i koncert Orkiestry Dętej GOK Luzino.

Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie został partnerem Fundacji Sedlaka w ramach projektu Missa Pro Pace – koncert dialogowy. Utwór napisany jest na sopran, baryton, chór mieszany, saksofon, organy i orkiestrę dętą, a wykonany został dwukrotnie, w Żarnowcu 15.08 i w Jastarni 18.08. Jego zasadniczą częścią był udział jednej z najaktywniejszych grup artystycznych działających przy GOK Luzino, Chóru Lutnia. Partię barytonu natomiast wykonał jej wieloletni dyrygent, Tomasz Fopke. Tytuł „Missa pro pace” (tł. Msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Aranżerem utworu jest Adam Diesner.

Podsumowując, lato z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Luzinie było bardzo różnorodne i obfitowało w wydarzenia, które w kulturalnej historii gminy wydarzyły się po raz pierwszy. Dzięki zwykle dobrej pogodzie i żywemu zainteresowaniu lokalnej publiczności uczyniono ważny krok w budowaniu w gminie nowej kultury wyłamującej się dotychczasowych schematów.

Zdj. z wybranych letnich imprez GOK Luzino