Wczoraj w Parku w Luzinie odbyły się 2 wyjątkowe wydarzenia, koncert Orkiestry Dętej Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie i premiera nowej książki Adama Hebla. Licznie zgromadzona publiczność wzięła też udział w innych punktach programu, a były to plenerowe emisje dwóch filmów familijnych, pokaz samochodów sportowych, animacje dla dzieci, akcja Fundacja DKMS Zostań Dawcą Szpiku i spis powszechny, przez które łącznie przewinęło się ok. 800 osób.
Artystyczną kulminacją dnia był koncert Orkiestry Dętej GOK Luzino, która od kilku miesięcy pracuje pod batutą nowego dyrygenta, Marcin Grzywacz. Przy stosunkowo niewielkiej liczbie prób muzycy przyswoili rozbudowany repertuar, na który złożyły się kompozycje inspirowane muzyką polską („Kapitańskie Tango”) francuską (Suita „Paris Montmartre” – opr. Toshio Mashima/Rafał Ringwelski), brazylijską („Brasilia Carnaval” Normana Taylora), węgierską („Mała Rapsodia Węgierska” Alfreda Boesendorfera) i filmową („Roll Tide” Hansa Zimera).
Należy podkreślić entuzjazm i ciekawość zgromadzonej publiczności już od pierwszego utworu. Koncert rozpoczęła samodzielnie orkiestra („Kapitańskie Tango”), ale już za chwilę w utworze „Rumba” partię solową wykonała na saksofonie altowym pięknie wykonała Joanna Drzeżdżon. W kolejnym utworze, tym razem węgierskim, umiejętnościami na skashornie w partii solowej popisał się Krystian Żywicki.
Następnie wokalistka związana od niedawna z nasza gminą, Ewelina Kuc wystąpiła z towarzyszeniem orkiestry w utworach francuskich. Artystka podobnie jak przed tygodniem, gdy wykonywała piosenki Ewy Demarczyk, oczarowała publiczność zarówno swoim dojrzałym warsztatem wokalnym jak i przekonującymi interpretacjami. Koncepcja, w której zespół dęty towarzyszy wykonaniu piosenek zdecydowanie trafiła do gustu słuchaczom. Partiami solowymi uzupełnili ten blok muzyczny Paweł Żywicki – trąbka, Patrycja Klein – flet i ponownie Krystian Żywicki – sakshorn.
Kulminacyjnym punktem programu był jednak utwór „Roll Tide”, w którym orkiestra wsparta została o chór męski Harmonia, a także gwiazdę muzycznego firmamentu w Luzinie, Marcin Kryza – gitara elektryczna i Ignacy Styba-Holajn – gitara basowa. Utwór ten dedykowano pamięci żołnierzom walczącym o wolność w Bitwie Warszawskiej, której 101. rocznica przypadła właśnie wczoraj. Tutaj można było odczuć chyba największe poruszenie słuchaczy, którzy może nie spodziewali się tak rozwiniętej artystycznie i osobowo formy dzisiejszego wydarzenia muzycznego. Nie rozczarował Marcin Kryża, który nie tylko dzięki gitarowym umiejętnościom, ale także wizerunkowi bliskiemu miłośnikom muzyki metalowej i rozpuszczonym włosom wzbudzał entuzjazm. Wszystko to uzupełniało w tej kompozycji ciepłe i solidne brzmienie Chór Męski Harmonia.
Na zakończenie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji utrzymanej w stylistyce brazylijskiej, w której wiodącą rolę odegrał Paweł Żywicki – trąbka, precyzyjnie wykonując partie w wysokich rejestrach.
Wybranymi utworami dyrygował Michał Sowa.
Całość koncertu była rejestrowana i słuchacze stojący dalej od namiotu, w którym grali muzycy, mogli zobaczyć na żywo obraz także na ekranie LED stojącym z boku. Od razu po występie muzyków odbyło się spotkanie autorskie, podczas którego odbyła się premiera nowej książki Adama Hebla.
Adóm Hébel to dziennikarz, aktor i instruktor współpracujący z GOK w Luzinie na wielu różnych polach. Jednym z nich jest twórczość literacka, tym razem wsparta przez wydanie książki „Droga wòlnëch lëdzy” wspólnie przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie.
Odbyło się nie tylko spotkanie autorskie poprowadzone przez Dariusza Majkowskiego, ale także spontaniczny występ artystyczny aktorów Teater Zymk i część muzyczna, którą samodzielnie wykonywał Marcin Kryża – gitara akustyczna, wokal.
Podczas wieczoru sympatycy literatury fantasy pisanej w j. kaszubskim dowiedziało się wielu faktów zarówno z historii powstania książki jak i wybranych szczegółów treści. Autor z początku opowiadał, z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej prezentacji, o historii legendarnych grup etnicznych zamieszkujących krainę, w której umiejscowiono akcję książki. Dzielił się także tym, że w czasie pandemii, gdy jego praca artystyczna trwała w zawieszeniu, mógł bardziej poświęcić się pracy literackiej, co zaowocowało m.in. wydaniem tej właśnie pozycji. Była mowa także o naleciałościach językowych wykorzystanych w książce, postaciach które inspirowały autora jej stworzenia i wpływu popkultury na obraz poszczególnych bohaterów.
Tutaj znów muzyczne pieśni biesiadne w j. kaszubskim w wykonaniu Marcina Kryży twórczo ubogaciły całe spotkanie. Po zakończeniu części oficjalnej Adam Hebel wraz z sympatykami udał się do specjalnie przygotowanego miejsca w sosnowym lasku, otoczonego przygotowanym przez artystę, Wojciecha Szymańskiego płótnem (którego wystawę możemy oglądać w GOK Luzino), by tam umożliwić zakup książek i zostawić swoją dedykację.
Dziękujemy w tym miejscu naszym partnerom: Słodka Porcja Luzino i Wynajmijekranled.pl – Ekrany Led, Telebimy, Organizacja eventów.
Dziękujemy tym przedstawicielom mediów, którzy przybyli: Twoja Telewizja Morska, Radio Kaszëbë oraz Gazeta Świętojańska i Pomorze Kultury.
Wyrażamy wdzięczność wszystkim Państwu, którzy pojawiliście się na wczorajszych wydarzeniach. To wszystko było dla Was, a dzięki Wam ten dzień mamy nadzieję zostanie pozytywnie zapamiętany wśród mieszkańców gminy.