Spotkanie GOK Luzino z Metropolitalną Kadrą Kultury w Gdańsku

We wtorek, 25 sierpnia, przedstawicielki i przedstawiciele instytucji kultury z Gdańska i Pomorza, należący do Metropolitalnej Kadry Kultury, spotkali się w Oruni i na Zaspie w oddziałach Gdańskiego Archipelagu Kultury, aby wymienić się doświadczeniami pracy domów kultury – w naszym mieście i regionie.

– Na gdańskiej Oruni mogliśmy zapoznać się z projektami mocno zakorzenionymi w relacji z lokalnymi działaczami oraz z nową przestrzenią Sceny Muzycznej w Gdańsku – opowiada Alicja Jelińska, specjalistka ds. kultury z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Goście wybrali się najpierw na spacer po parku Oruńskim z lokalną przewodniczką Lucyną Korytowską, która oprowadziła ich po tym miejscu subiektywną trasą. Była to znakomita okazja, aby osobiście doświadczyć, jak funkcjonuje ten znany od lat gdańszczanom, międzyinstytucjonalny projekt. Potem pojechali na Zaspę, gdzie odwiedzili, zwiedzili i dyskutowali o inicjatywach Klubu Plama GAK. Ale nie tylko.

– W drugiej części wizyty poznaliśmy zakątki najważniejszego punktu na kulturalnej mapie Zaspy – “Plamy” – mówi Jelińska. – Poznaliśmy szeroki zakres projektów cyklicznych: Teatr w Blokowisku, Monoblok, Obrazy ogniem malowane, spotkania z podróżnikami, ofertę koncertową czy slamy poetyckie, Świetlice Kreatywną oraz zajęcia stałe, ale również te, które wydarzyły się na przestrzeni ostatnich miesięcy online.

Pomiędzy opowieściami związanymi z Plamą i Sceną Muzyczną goście mogli zapoznać się również z przykładami pracy w innych dzielnicach Gdańska – Letnicy (Gama GAK) i Brzeźna (Projektornia GAK), a także podzielić się i zainspirować gdańszczan własnymi projektami – z domów kultury w Pelplinie, Wejherowie, Luzinie, Skarszewach oraz innych gminach z obszaru metropolii.

– Uczestniczki i uczestnicy czerpali garściami z Gdańskiego Archipelagu Kultury, największego domu kultury w metropolii – zapewnia Alicja Jelińska.

Metropolitalna Kadra Kultury to grupa Komisji Kultury stowarzyszenia samorządowego Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Celem grupy jest informowanie się wzajemnie o naszych projektach, kursach i szkoleniach dla kadry kultury oraz wspólnych wizytach studyjnych dla instytucji kultury, znajdujących się w obszarze metropolii trójmiejskiej.