Dzwoneczki zadebiutowały, jeszcze bez strojów, 8 marca 1997 roku w Wejherowskim Centrum Kultury. Dwa miesiące później (24 maj), już w kostiumach, zaprezentowały się na uroczystości jubileuszu 5- lecia nadania Szkole Podstawowej w Luzinie imienia Lecha Bądkowskiego. Pieniądze na materiał dała Rada Rodzicow, stroje szyły: Anna Drabik, Maria Wittstock i Teresa Labudda, a haftowali rodzice. Dzięki dofinansowaniu Urzędu Gminy i Rady Sołeckiej, zespół ma 40 kompletnych kostiumów, w tym 10 dla dorosłych
Dzwoneczki, łącznie z kapela, liczą prawie 70 osób. Dzielą się na cztery grupy: uczniowie szkoły podstawowej (35 osób; 2 grupy), gimnazjaliści (20 osób) i dorośli (14 osób).
Początkowo nie miały kapeli, korzystały z nagran magnetofonowych. W 1998 roku grupie zaczął akompaniować na bandonii Brunon Szpica. Kilka miesięcy później można już było mówić o kapeli Luzińskich Dzwoneczków: dwie bandonie, skrzypce, klarnet, diabelskie skrzypce i burczybas. Po 1999 roku część jej członków odeszło. Dziś grupę muzyczną tworzą: akordeon (Zygmunt Rohraff), diabelskie skrzypce (pierwsze Paweł Mielewczyk, drigie skrzypce Patryk Mielewczyk) oraz burczybas (dzieci z zespołu); muzyków prowadzi Zygmunt Rohraff.
Zmienił się także repertuar. Do pieśni i tańców doszły kolędy, skecze (np. „Wrëjowanié w cemno”), rybacka scenka rodzajowa („Władi”) i inscenizacje zwyczajów („Gwiżdże”, „Kaszëbskô pastorałka”); repertuar jest wyłącznie kaszubski.
Nazwa zespołu narodziła się w 1998 roku, podczas występu z okazji dnia patrona szkoły- dziewczynki m.in. grały wówczas na dzwonkach chromatycznych. Dzwoneczki dały już około 70 koncertów. Występowały m.in. na: Wojewodzkim Turnieju Gmin i Rodzin Wiejskich w Luzinie (1998), XI Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Sierakowicach (1999; B. Szpica otrzymał nagordę za autorstwo „Kaszëbsczé pastorałczi”); I i III Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kaszubskich w Wierzchucinie (1999, 2001); podczas mszy św. odprawionej w Sopocie przez Jana Pawła II (1999).
opracowała: mgr A. Klinkosz
30.12.2001r