Rembrandt w Luzinie

Grafiki z oryginalnych matryc holenderskiego mistrza dostępne do 30 grudnia w sali GOKu w Galeria Luzino. Podczas czwartkowego wernisażu można było dowiedzieć się więcej o twórcy, obejrzeć performance Teatru Zymk, posłuchać duetu skrzypcowego: Michała Cieśluka i Kacpra Grębskiego oraz porozmawiać na temat dzieł Rembrandta.
Wystawa czynna:
Pon.-Pt.: 10:00-18:00
Sobota: 10:00-16:00
Niedziela i święta: nieczynne
Akwaforty Rembrandta to mniej znana część jego spuścizny. Renowacją matryc Rembrandta zajął się Georges Duplessis, dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze i konserwator paryskiego Cabinet des Estampes (Gabinetu Rycin), któremu rząd Francji zlecił uratowanie przed zniszczeniem grafik Rembrandta. Wówczas Armand Durand, ponad 200 lat po powstaniu matryc wykonał z nich odbitki grafik.
W Luzinie będzie można zobaczyć pięćdziesiąt z około trzystu prac holenderskiego mistrza powstałych w latach 1628-1665. Widzimy na nich ludzi, pejzaże oraz sceny rodzajowe, w tym ukazujące biblijne wydarzenia. Autor, podobnie jak w obrazach, tak i w grafikach wykorzystuje światłocień, który buduje świat przedstawiony dzieł.
W czasie wystawy odbędzie się oprowadzanie po ekspozycji w języku kaszubskim. Podczas wystawy Salvadora Dalego podobne wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, tym chętniej zorganizujemy dzień zwiedzania w języku kaszubskim po raz kolejny!
Cykl ArtGOK
Przedsięwzięcie jest kolejną odsłoną cyklu Art GOK, w ramach którego w luzińskiej przestrzeni wystawienniczej pojawiły się już prace Pabla Picassa, które następnie w ramach cyklu zostały zaprezentowane w innych miejscach, m. in. Gdańsku, Świdnicy, Iławie. Kilka tysięcy osób z całej Polski zobaczyło w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Galerii Luzino grafiki Salvadora Dalego. Wernisażowi oraz finisażowi towarzyszyły przedstawienia teatralne, ponadto odbyło się oprowadzanie po wystawie w języku kaszubskim zakończone projekcją filmu „Pies andaluzyjski”, w którego powstanie zaangażowany był autor grafik. W ramach cyklu prezentujemy także prace lokalnych artystów. Jedna z wystaw – fotografie Reinera Mattara zostały potem pokazane w Ambasadzie Królestwa Belgii w Warszawie, gdzie ekspozycję otwierał Ambasador Belgii na Polskę i Litwę Luc Jacobs. Łącznie w ramach Art GOK ukazało się kilkanaście wystaw promujących zarówno dzieła znanych artystów, jak i lokalnych twórców. O ekspozycjach pisały ogólnopolskie media, m. in. portale tvn24.pl i wp.pl. W przekazach medialnych zwracano uwagę na fakt, iż Luzino jest niewielką miejscowością i wystawy wielkich artystów w takim miejscu są wyjątkowym wydarzeniem na kulturalnej mapie Polski.
          
Organizator:
Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie
Patronat Honorowy:
Marszałek Województw Pomorskie
Mieczysław Struk
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Starosta Powiat Wejherowski Gabriela Lisius
Wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer
Patronat Medialny:
TVP Kultura
Twoja Telewizja Morska
Nadmorski24.pl
Norda FM
Radio Gdańsk S.A.
Gazeta Świętojańska
Pomorze Kultury
Współpraca redakcyjna:
RMF Classic
Komisarz wystawy:
Grażyna Malak
Partnerzy i Sponsorzy:
Instytut Promocji Kultury i Sztuki
Galeria Luzino
Bertrand
TomLech Tomasz Kafel
Inspektor Ochrony Danych Osobowych Adam Lubiewski