Spektakl o Prymasie Wyszyńskim w Luzinie

12 września w Luzinie odbyło się wydarzenie zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury, które miało głębokie przesłanie zarówno pod względem artystycznym, edukacyjnym i duchowym. Połączenie daty beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego z wykonaniem spektaklu o nim samym przez teatr zawodowy i w dodatku z udziałem młodych aktorów z naszej gminy stało się czymś ożywiającym i nowym dla wielu odbiorców spektaklu.

A wszystko co ostatecznie zobaczyli widzowie zaczęło się od naszej chęci artystycznego upamiętnienia Prymasa w roku jego beatyfikacji. Koncepcja, w której zawodowi aktorzy z Teatr A z Gliwic przyjeżdżają i przygotowują młodych aktorów do udziału w spektaklu o Kardynale zyskała aprobatę Narodowego Centrum Kultury, które w większości sfinansowało zadanie. Później został przed nami tak naprawdę tylko wybór daty. Padło na 12 września, czyli dzień beatyfikacji Prymasa.

Niedzielny spektakl poprzedziły warsztaty teatralne z grupą młodych aktorów poprowadzonych przez Leszka Stysia i Marka Stecko. Przed nami było kilka niewiadomych. Czy 12 godzin warsztatów aktorskich wystarczy, żeby powstała zwarta forma, którą uda się wkomponować w trudny tematycznie spektakl „Życie jest większe od legend”? Wydaje się jednak, że obawy zostały szybko rozwiane. Sceny w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Aktorskiej GOK Luzino wyćwiczono praktycznie przez jeden dzień, a efekty mogliśmy podziwiać w wydarzeniu. Stworzenie człowieka, wpływanie na niego przez kulturę, tą dobrą i złą, szufladkowanie (scena z wykorzystaniem czarnych płaszczy i nakładaniem na twarz farby) i ostatecznie oczyszczenie i uniewinnienie (scena z przecieraniem twarzy) to wszystko było drogą, żeby opowiedzieć o skomplikowanym losie pewnego człowieka.

A tym człowiekiem był właśnie Stefan Wyszyński, bezprawnie przetrzymywany przez władze Polski Ludowej przez ponad 3 lata, łącznie w 4 ośrodkach. Prudnik na Górnym Śląsku był ostatnim z nich (10.1953-10.1954). Aktorzy z Teatru A przekonująco i z zaangażowaniem opowiedzieli historię brutalnego kontekstu politycznego tamtych lat, bezlitosnej cenzury i całkowitego braku współczucia. Widowisko uzupełniały efekty wizualne, dym i selektywnie dobrana muzyka, która prowadziła widzów z jednej sceny w kolejną.

Ok. 200 osób w skupieniu wysłuchało poruszającej historii o niesprawiedliwości wobec całkowicie niewinnego człowieka, który pomimo świadomości bezprawia jakie na nim się dokonywało nie pozwolił się zwyciężyć złu i atakować nienawiścią swoich oprawców. Jako organizator, Gminny Ośrodek Kultury raz jeszcze dziękujemy wszystkim Państwu za obecność i owację na stojąco dla naszych gości.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”. Nazwa projektu: Prymas Tysiąclecia 2.0.

fot. Grażyna Malak.