Zmarła Łucja Włodek-Jabłońska, wybitna rzeźbiarka związana z gminą

Szanowni Państwo,

Dziś dotarła do nas informacja o śmierci wybitnej rzeźbiarki mieszkającej w Luzinie, Łucji Włodek-Jabłońskiej. Artystka była m.in. instruktorką zajęć z ceramiki w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie, który zorganizował jej ostatnią publiczną wystawę latem ubiegłego roku, podczas wernisaży z cyklu ArtGOK.

Śmierć Łucji Włodek-Jabłońskiej to odczuwalna strata dla pomorskiego środowiska artystycznego. Jej dorobek, doświadczenie i spojrzenie było w skali gminy czymś zupełnie wyjątkowym. To jedna z tych artystek związanych z luzińską ziemią, której sława sięgnęła nie tylko całej Polski, ale także zagranicy.

Pani Łucjo, będzie nam Pani bardzo brakować. Dziękujemy za wszystkie wspólne doświadczenia w naszej współpracy. Dzięki Pani pracom zostanie Pani w pamięci nie tylko luzinian. Nie dalej jak przedwczoraj wysłano do nas zapytanie w sprawie glinianych aniołów, wytwarzaniem których zajmowała się Pani szczególnie intensywnie w ostatnich latach. Ktoś chciał nabyć ich więcej, ponieważ tak bardzo zachwycił się ich wyjątkowością. Niech Pani dusza odnajdzie teraz pokój.

Przytaczamy biogram artystki.

Łucja Włodek-Jabłońska (1939-2021), absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Poznaniu pod kierunkiem Bazylego Wojtowicza i Jacka Pugeta na wydziale Rzeźby (1963). Specjalizowała się w rzeźbie ceramicznej, tworzyła w różnorodnych technikach, w kamieniu, marmurze, granicie i piaskowcu. Jej styl artystyczny nawiązywał do kultury ludowej, a także do zjawisk natury i historii. Jej prace, pomniki, rzeźby parkowe i sakralne znajdują się m.in. w Sławnie, Słupsku (w Muzeum Pomorza Środkowego), Ustce, zamku Książ k. Wałbrzycha, Jarocinie, a także za granicą – w Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu. Wiele prac Włodek-Jabłońskiej znajduje się w prywatnych zbiorach na całym świecie.

Swoje dzieła prezentowała na dziesiątkach wystaw indywidualnych i ponad 200 zbiorowych. Jest laureatką wielu nagród w artystycznych konkursach. Otrzymała złoty i srebrny Krzyż Zasługi, a także wiele innych nagród i wyróżnień.

Zdjęcie wykonano podczas wernisażu ArtGOK w lipcu 2020 r.