Rok 2020 jest Rokiem Zaślubin Polski z morzem

 

Aby uczcić te wydarzenia Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie zorganizował Koncert Patriotyczny, który miał miejsce w kościele pw. Św. Wawrzyńca dnia 8 lutego. Choć koncert odbył się wieczorową porą wypełnił kościół po brzegi. W ramach wydarzenia swoje niebagatelne umiejętności zaprezentowali Chór Lutnia pod batutą Tomasza Fopke oraz Orkiestra Dęta pod batutą Wojciecha Brzozowskiego, zespołom na akordeonie akompaniował Ryszard Borysionek.

Na początku koncertu swoje przemówienie, odnoszące się do tematyki wydarzenia, wygłosił Wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer nakreślając istotę spotkania. Dalej chórzyści i muzycy zaprezentowali szereg utworów patriotycznych zaczynając od poprzedniego hymnu Polski Gaude mater. Następnie mogliśmy usłyszeć tak znaczące kompozycje jak Rota, O mój rozmarynie, Marsz Polonia, Hymn do Bałtyku. W koncercie zaistniały też pieśni w języku kaszubskim np. Òjczëzna, Czemù lecysz?. Zdaje się, że najcenniejszym elementem był moment, kiedy publiczność włączyła się do śpiewu zaś na koniec wydarzenia utwory Wojenko, wojenko i Przybyli ułani wybrzmiały przy współudziale wszystkich uczestników koncertu kiedy Chór nadawał ton, orkiestra rytm, a publiczność wtórowała muzykom. Koncert skończył się wspólnym wykonaniem Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.Koncert poprowadził Mieszko Weltrowski.

Koncert skupił wśród publiczności Radnych Gminnych i Powiatu, Przedstawicieli Jednostek Organizacyjnych Gminy oraz Stowarzyszeń działających na jej terenie, a co najistotniejsze mieszkańców Gminy Luzino, którzy postanowili ten wieczór spędzić razem z nami i uczcić w ten wesoły sposób 100 lecie zaślubin Polski z morzem.

Sponsorzy: Szkoła Języków Obcych Five Stars